Jedním ze způsobů ohřevu teplé užitkové vody a vytápění objektu je vybudování tepelného čerpadla. Tento způsob se řadí mezi ekologické zdroje tepla. Tepelné čerpadlo řeší vyčerpatelnost přírodních zdrojů a tím chrání životní prostředí. Také splňuje nejčastější požadavky klientů na nejlevnější cenu energií a vytápění. Navíc neustále poskytuje zdroj teplé vody i bezstarostné vytápění objektu. Zdrojem tepla pro tepelná čerpadla je slunce, voda, vzduch nebo země. Díky získávání tepla z okolí čerpadla se získané teplo převede v teplý plyn, který se díky stlačení kompresorem zahřeje mnohem více. Takto získané teplo, již ohřívá užitkovou vodu nebo vytápí objekt. Tepelné čerpadlo funguje například i při -20 °C, sice méně efektivně, ale stále je schopno ohřívat. Nejvíce se tepelné čerpadlo používá v rodinných domech, rekreačních chatách, bytových domech, ale i komerčních a průmyslových objektech.

Tepelné čerpadlo

Na instalaci nejméně náročná, jsou tepelná čerpadla v kombinaci vzduch/voda. Jsou malá a dají se připevnit na střechu, nebo bok domu. V tomto případě nemusíme žádat o povolení úřady ani nepotřebujeme kopat do země. Toto teplené čerpadlo je velmi univerzální, navíc je mezi tepelnými čerpadly nejlevnější. Jednoduchá je i instalace a údržba. Jejich nevýhodou je méně efektivní fungování při silných mrazech a dražší provoz než u jiných čerpadel. Tím jsou vhodná na vytápění bazénů a menších domů, především v teplejších oblastech nebo ročních obdobích.

Tepelné čerpadlo země/voda jako plošný kolektor se usazují jen do 1,5 m hloubky, nejde tedy o klasický vrt. Tato čerpadla využívají geotermální energii ze slunce, které zahřívá povrch. Výhodou plošného kolektoru je nízká pořizovací cena i provozní náklady. Instalace kolektoru je také jednoduchá a rychlá, navíc, pokud je vše dobře naprojektováno a propočítáno, jde o nevyčerpatelný zdroj energie. K tomuto kolektoru však potřebujete relativně velký prostor, protože pro získání 1 kW výkonu je třeba 30 m2 volného místa a na tomto pozemku není dobré cokoliv stavět, i kdyby šlo o bazén. Velice důležité je vše správně vypočítat, protože při chybných výpočtech může ovlivňovat porost pozemku. U jeho účinnosti záleží na geologickém podloží, pokud je vhodné, může se kolektor použít pro vytápění i na ohřev užitkové vody.

Nejznámější tepelné čerpadlo je zemní vrt, který také využívá geotermální energii. Avšak díky své náročnosti na instalaci a výše investice není nejvhodnější pro malé domácnosti. V dnešní době jde spíše o prestižní záležitost. Díky své vyváženosti, nenáročnosti na provoz, malých provozních nákladech a malými výkyvy ve výkonu je velmi oblíbený. Jeho mínusem je potřeba vyřízení povolení a náročnost instalace.

Tepelná čerpadla můžeme dělit i na vysokoteplotní a nízkoteplotní. Vysokoteplotní tepelná čerpadla umí ohřát vodu až na 80 °C bez pomoci elektrického dohřívání. Čerpadlo je schopné fungovat až do venkovní teploty -25 °C. Nízkoteplotní tepelná čerpadla ohřívají vodu na 55 °C, ale přesto je díky novým technologiím tepelného izolování budov a novými možnostmi ve vytápění schopné vyhřát celý objekt a ohřát užitkovou vodu.

Například tepelná čerpadla Daikin Altherma umí zkombinovat ohřev teplé užitkové vody, vytápění i chlazení v teplých dnech, využití je tedy celoroční. Důležitým prvkem tohoto tepelného čerpadla je inteligentní ovládání, které šetří další náklady. Nechybí na něm přehledný displej ani intuitivní ovládání. Systém se hodí do novostaveb i nízkoenergetických domů. Elektrická energie je v tomto případě jen doplňkovou energií a často není potřeba vůbec. Na instalaci, je velmi jednoduché a rychlé a nepotřebuje žádné speciální přípojky, ani potrubí.